Wypożyczalnia Mustang Warszawa: Warszawa

Mocowanie pasów transportowych

Poradnik bezpiecznego transportu na autolawecie

pasy transportowe
Poradnik

Bezpieczeństwo transportu

Pierwszą nadrzędną rzeczą podczas transportu jest bezpieczeństwo. Nieprawidłowe rozmieszczenie, stabilizacja oraz mocowanie ładunku, może doprowadzić do tragedii. Wiedza o mocowaniu ładunku na autolawecie jest nadrzędna w transporcie pojazdów. Jeśli jesteś osobą, która nie zajmuje się na co dzień transportem, powinna skorzystać z pomocy osoby doświadczonej lub skorzystać z instrukcji mocowania. Samochód na autolawecie możemy przymocować na rozmaite sposoby, jednak nie ma co sobie nimi głowy zaprzątać. W tym poradniku skupimy się na najpewniejszych i najpopularniejszych sposobach mocowania.

Wjazd pojazdem na autolawetę

Przed wjazdem samochodem na najazd - należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu autolawety. Ustawiamy ją na w miarę możliwości twardej i równej powierzchni. Gdy robimy to samodzielnie, wyłączamy silnik, włączamy bieg i mocno zaciągamy hamulec ręczny.

Wjazd samochodem na najazd - na autolawetę wjeżdżaj z ostrożnością: samochód na najeździe ustaw równomiernie, a także staraj się podjechać samochodem, jak najbliżej kabiny autolawety. Zaciągnij hamulec ręczny, włącz pierwszy bieg, zamknij szczelnie okna, drzwi, sprawdź, czy z pojazdu nie wystają elementy, które mogą odpaść podczas transportu. Zaleca się również odłączenie akumulatora.

Dlaczego samochodem należy dojechać jak najbliżej kabiny ?

Ten film przedstawia, dlaczego rozmieszczenie ładunku jest bardzo ważne. Dlatego staraj się podjechać samochodem jak najbliżej kabiny, cięższą stroną bliżej kabiny. Więc jeśli transportujesz nowe Lamborghini Aventador (czego szczerze życzymy), to bezpieczniej będzie nim wjechać na wstecznym (bo ma silnik z tyłu).

Budowa pasa transportowego

Przed poznaniem sposobów mocowania pasów warto znać jego budowę. Pas transportowy jest podzielony na 2 części główne:
1. Napinacz pasa - w skład którego wchodzą: element zwalniający, zapadka, dźwignia, krótka taśma oraz jeden hak.
2. Pas długi - złożony z taśmy długiej, 2 haków oraz gumowych kostek lub gumy.
Budowę pasa służącego do transportu pojazdów przedstawiono poniżej:

budowa pasa transportowego

Sposoby mocowania pasów transportowych

1. Mocowanie trzypunktowe z użyciem pasa transportowego z gumowymi kostkami

Jest to bardzo pewna metoda mocowania. Długi pas zarzucamy na oponę, wykorzystując do tego kostki gumowe - sprawiają one, że pas nie ześlizgnie się nam z opony. 2 haki pasa długiego mocujemy jak najbliżej opony. Końcówkę długiego pasa mocujemy do napinacza pasa. Hak napinacza pasa mocujemy w odległości ok. 40 cm od haka pasa długiego. Całość napinamy.

mocowanie pasa transportowego z użyciem kostek gomowych

2. Mocowanie trzypunktowe z użyciem pasa transportowego z gumą

Mocowanie tym sposobem nie różni się od poprzedniego, tylko wykorzystywana jest guma, zamiast kostek gumowych.

mocowanie pasa transportowego z użyciem gumy

3. Mocowanie dwupunktowe z użyciem pasa transportowego z szelką

W tej metodzie używamy tylko 2 haków oraz tzw. szelki. Jest to równie pewna metoda co 1 i 2. Długim pasem "zachodzimy" oponę od strony wewnętrznej, zaś szelką łączymy dwa punkty pasa po stronie zewnętrznej. Całość napinamy. W tej metodzie nie ma możliwości ześlizgnięcia się pasa z opony.

mocowanie pasa transportowego z użyciem szelki

Podsumowanie

Bez względu, którą metodę mocowania wybierzesz, zawsze mocno napinaj pasy, tak aby całość przylegała do opony i obejmowała jej jak największą część. Podczas długiego transportu przeznacz czas na postój - w celu sprawdzenia, czy pasy się nie poluzowały. Pamiętaj również o dostosowywaniu prędkości do warunków panujących na drodze, droga z koleinami i dziurami zwiększa ryzyko poluzowania się pasa.

Potrzebujesz wynająć autolawetę ?

wynajem autolawety Warszawa

Wynajem Autolawety Warszawa

zobacz
wynajem autolawety Lublin

Wynajem Autolawety Lublin

zobacz

Oddziały CAR7 - samochody osobowe

wypożyczalnia samochodów lublin

Wypożyczalnia samochodów
Lublin

Przejdź
wypożyczalnia samochodów lublin lotnisko

Wypożyczalnia samochodów
Lublin Lotnisko

Przejdź